Dovolená    CHORVATSKO.                 

                     Všeho dost, přiměřeně levné, v Betině ( otok Murter).

               

                                                                              Foto Murter   +62 fotek.

 

Otok Murter.     

           Porovnám-li kanárské ostrovy ( Tenerife ), doporučuji nenáročnou, pěknou, lacinou dovolenou na ostrově Murter v Chorvatsku (a národní rezervaci Kornaty). Třeba malebná  vesnička Betina, s malým i větším přístavem. Pokud se ubytujete v soukromí u přístavu koupání na vyhrazeném oblázkovém prostoru vedle přístavu u parkoviště nebo přímo z mola. Kdo si chce připlatit, (i dvojnásobek) najde si ubytování na jižní stranu ostrova, kde má písečné pláže před domem. Na ně je to z Betiny (1,5 až ) a 3 km kemp Kosirina a jiné kempy ( Školjič, Lučica, Podvršak, Slanica,Čigradža, Koramošna). Pokud budete mít štěstí, bude ještě mapka "OTOK MURTER". Je zdarma v "I", Turistička zajednica na konci ul. Dolac (Trg na moru). Tam měli výhodný kurz směny koruny na kuna. Ubytování jsme měli  rovně dál 20 ( a 30m po ulici Vladimira Nazora a 8m do pravo (Bailovica 4)) s výhledem na moře a přístav.         Pozdravujte Ivicu.

Celodenní výlety na vodopády Krka,  do Trogiru (případně Splitu), ....  

                      ! Pokud své tělo přizpůsobíte na horko a slunce v předstihu, užijete si dovolené dvojnásob ! 

Zvětšit mapu   

        Ubytování na Murteru v soukromí je nejlépe zajistit předem, ať se vám nestane, že první noc strávíte v autě. Kempy Kosirina, Tiesno, Jezera i jiné.  Mohu (bez nároku na honorář)   doporučit či sjednat- ukázky jsou viz..Foto Murter    apartmán 1 kk + 1 (2),  Betina přístav, zátoka, koupání také na Kosirina ......

Pokud si najdete Google Map, ukáže cestu přes Vídeň (dálniční známku), Slovinsko (dálniční popl.), Zagreb (poplatek vybírají na každém úseku dálnice) a v Betině jste za 792 km,7:49 hod. Ve Slovinsku dávají obzvláštní pozor na české turisty (i na dálniční známku) ! 

Jiná cesta   je bez dálničních poplatků (bez Rakouska a Slovinska na Bratislavu po staré cestě)  po dálnici (E65) v noci zatím jezdím bez poplatků (nebo předem dálniční poplatek zakoupit  v Holíči o pumpy). To je stále směr na Budapešť až před (u) Mosonmagyaróvár odbočit do prava stále po E65,  (86), dále  Csorna, Szombathely, Körmend E65 (km 267) 3:41hod , Lenti (km314) 4:32hod,  Letenye (křižovatka E65, E71 -km 345 za 5 hodin), a Zagreb (křižovatka A4/E65/E71, km445, 6:30hod) Zagreb (křižovatka s A3,A1,E70, km 466, 6:40hod), za Bosilievo (křiž. E65,A1,E71 km 533,  7:17hod), jet na dálnici A1,E74 až po výjezd z dálnice A1 u čvor Pirovac (km762, 9:13 hod) označení na ceduli jako Národní Park Kornaty,Otok (ostrov) Murter, Vodice, Pirovac (59). Sjedete z dálnice pak dále až po Tisno (781 km,  9:31),Za malým mostem, kdy nejdříve budete u moře se na chvíli zastavte!! Do cíle máte 8 km =  Betina (km789 a pokud by jste dodržovali stanovené rychlosti a jeli bez přestávky (nedoporučuji) jste za  9:41 hod na místě). 

 Těm, kteří nejezdí přes Maďarsko, vřele doporučuji cestu přes Vídeň, Graz, Maribor, Zagreb, zejména když byla dokončena další část dálnice na Vídeň. Je to sice po dálnici, poplatky v Rakousku a Slovinsku (pozor poplatky- nebo placenou část objet),  zhruba stejně dlouhá cesta, ale pokud nebudete stát před tunelem....je to časově kratší.

Ti co rádi jezdí v chladnější noci ... (i Maďarsko lze zkrátit i zrychlit).  Dle mapy se připravte, některá odbočení nejsou příliš dobře značené.Netroufáte-li si na maďarské značení, noční rychlejší jízdou kdy  "renderšék spinká"(Dle nových inf, již dávají pokuty). Přesto někomu je pohodlnější Maďarsko a až do Leteny (prvních skoro 400km bez poplatků!) - dále pak již 415 km po velmi dobré, placené dálnici (cca 3,5 hod). Kolem Zagrebu (83 km) se neplatí. (Od Brezovec Zelinsky ( Baničevec) po Hrvatski Leskovac). Po dálnici M70 jedete vlastně již za Lovaszi - Tornyiszentmiklos  a po cca 13 km sjet z dálnice doprava před nadjezdem k spojnici známé E65 ( E71 a 7) a po 200m opět doprava směrem na hranici s Chrvatskem směr Zagreb (po E65, E71, 7), vše nádherně vidět na mapě, kterou si zvětšíte. Fronty před tunelem nejsou (... tam: v neděli až čtvrtek, ...zpět: od neděle pozdě večer do čtvrtku.) Po dálnice až po výjezd u čvor Pirovac a...18 km k moři do Tiesno. Po přejetí krátkého mostku na ostrov Murter, jste před restaurací s výhledem na moře. Osvěží Vás nejen ranní káva, ale ucítíte příjemnou změnu ovzduší, vlhkou vůni moře!

Cena na osobu za 12 dní i s cestou  = 5500,-Kč. (Jedním autem,všechny poplatky, vlastní vaření  z místního trhu a laciným výběrem ryb, klimatizace, teplá voda.....  dá se  říci : "To projíme i doma" a náklady nás vyšly ( pro 4 dospělé a 2 děti ) v letech 2007, 2008, 2009 = 22.000 Kč !  

Každý rok však podražilo cca o 10% téměř všude a vše,  a rok (2011) je cena za uvedené apartmá pro (2+1) na den je 55 Euro, dle počtu osob ( 5 os. = 60 Euro). Jiné apartmány (kterou možno prověřit na netu),  bez výhledu na moře, bez klimatizace jsou za ceny vyšší = 60-65,  a hotely dle *** za 100 - 150 Euro.

Doporučuji si sebou vzít to, co je tak dražší a to.. těstoviny, vody balené, rýži, (láhev tvrdého alkoholu a láhev vína), kdo nemá rád bílý chléb a raději náš chléb tak do utěrky a tam do chladničky ( + krájený do mrazničky). Sýr cihlu (chladnička), někdo sebou bere něco mála zavařeného maso, nějakou paštiku či "šproty" do rezervy ( něco přivezete zpět). Vše ostatní jsme kupovali v Betině, včetně na trhu zeleninu a ryby. Olivy, fíky a olivový olej od soukromníků. Nocleh se platí v Euro. Kuna bylo  nejvýhodnější měnit  tam za koruny české. Neměnit kartou, špatný kurs (není ani střed) a poplatek za každý výběr dost veliký (KB má 100Kč). Banka sice tvrdí své, ale po kontrole zjistíte kdo vydělal. Dobrý kurz (třeba pro doplnění paliva) měli i soukromníci hned za hranicemi Maďarsko - Chorvatskými (Letenie - Goričan).   Někdo volí cestu přes Plitvická jezera s příjezdem do Plitviček (známé filmování vodopádů Vinetů a spol.) brzy ráno tak, abych ještě po prohlídc,  večer stačil dorazit do místa noclehu. Lístky se mi zdály dost drahé, lze je získat i zdarma od odcházejících. Výlet na vodopády Krka a Kornaty pak z Betiny.

Mnoho štěstí, mír v duši. Ik